14 مرداد 1394 ساعت 04:20
مطالب تصادفی

مجرمان را چگونه وارد دوزخ مى كنند؟

مقالات قرآنی
2015-06-17 04:07:40

در محشر، هر انسانی كه (در دنیا) به ندای هر كس لبیک گفت و دعوت او را اجابت و از او پیروی كرد با همان كس وارد محشر می‏شود. (آیة الله جوادی آملی، تفسیر موضوعی، ج4، ص349)

زمینه ی اتمام نعمت خدا

مقالات قرآنی
2014-04-20 18:20:56

در حقیقت تغییر قبله یک نوع تربیت و تکامل و نعمت برای مسلمانان بود تا با انضباط اسلامی آشنا شوند و از تقلید و تعصب برهند، زیرا خداوند در آغاز برای جدا کردن صفوف مسلمانان از بت پرستان که در برابر کعبه که آن روز بتخانه بزرگی بود و سجده می‌کردند دستور داد به سوی بیت المقدس نماز بخوانند، تا موضع آنان در برابر مشرکان مشخص گردد، اما بعد از هجرت پیامبر صلی الله علیه و آله همزمان با تشکیل حکومت اسلامی دستور توجه به سوی کعبه صادر شد، و مسلمانان متوجه قدیمی‌ترین خانه توحید شدند و به این ترتیب یک مرحله از تکامل جامعه اسلامی تحقق یافت.
قبله
وَ مِنْ حَیْثُ خَرَجْتَ فَوَلِّ وَجْهَکَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ حَیْثُ ما کُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَکُمْ شَطْرَهُ لِئَلاَّ یَکُونَ لِلنَّاسِ عَلَیْکُمْ حُجَّةٌ إِلاَّ الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِی وَ لِأُتِمَّ نِعْمَتِی عَلَیْکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ (بقره ـ 150)
و (ای پیامبر!) از هر جا خارج شدی پس (به هنگام نماز) روی خود را به سوی مسجد الحرام بگردان، و (شما ای مسلمانان نیز) هر جا بودید (در سفر و در حضر) روی خود را به سوی آن بگردانید تا برای (هیچ کس از) مردم جز ستمگرانشان، امکان احتجاج (و مجادله) علیه شما نباشد. پس از آن ها نترسید و تنها از من بترسید. و (بدانید تغییر قبله برای آن بود) تا نعمت خود را بر شما تمام کنم و شاید که شما هدایت شوید.
در این آیه حکم عمومی توجه به مسجد الحرام را در هر مکان و هر نقطه‌ای تکرار می‌کند البته این نکته را فراموش نکنیم با اینکه روی سخن به پیامبر صلی الله و علیه وآله است ، مسلماً منظور عموم نمازگزاران می‌باشد.
روشن است که تکرار موضوع تغییر قبله در آیات متعدّد، نشانه ی اهمیّت آن است. علاوه بر آنکه در هر یک از آیات در کنار این موضوع، مطلب جدیدی را نیز یادآور می‌شود. مثلاً در این آیه، خداوند بعد از دستور روی نمودن به سوی مسجد الحرام می‌فرماید: این بدین خاطر است که مردمان، بهانه‌ای بر علیه پیامبر صلی اللَّه علیه و آله و مسلمانان نداشته باشند.
 
سه نکته مهم در آیه:
1- کوتاه شدن زبان مخالفان: می‌گوید" این تغییر قبله به خاطر آن صورت گرفت که مردم حجتی بر ضد شما نداشته باشند" (لِئَلَّا یَکُونَ لِلنَّاسِ عَلَیْکُمْ حُجَّةٌ).
هر گاه این تغییر قبله صورت نمی‌گرفت از یک سو زبان یهود به روی مسلمانان باز می‌شد و می‌گفتند: ما در کتب خود خوانده‌ایم که نشانه پیامبر موعود این است که به سوی دو قبله نماز می‌خواند و این نشانه در محمد صلی الله و علیه وآله نیست، و از سوی دیگر مشرکان ایراد می‌کردند که او مدعی است برای احیاء آئین ابراهیم آمده، پس چرا خانه کعبه را که پایه گزارش ابراهیم است فراموش نموده، اما حکم تغییر قبله موقت به قبله دائمی، زبان هر دو گروه را بست.
این یکی از اصول کلی و اساسی تربیت توحیدی اسلامی است که از هیچ چیزی و هیچ کس جز خدا نباید ترس داشت، تنها ترس از خدا (یا صحیحتر ترس از نافرمانی او) شعار هر مسلمان با ایمان است، که اگر این اصل بر روح و جان آنها پرتوافکن شود، هرگز شکست نخواهند خورد. اما مسلمان نماهایی که به عکس دستور بالا، گاه از" شرق" می‌ترسند و گاه از قدرت" غرب" گاه از" منافقین داخلی" و گاه از" دشمنان خارجی" خلاصه از همه چیز و همه کس جز خدا وحشت دارند آنها همیشه زبون و حقیر و شکست‌خورده‌اند
ولی از آنجا که همیشه افراد بهانه جو و ستمگری هستند که در برابر هیچ منطقی تسلیم نمی‌شوند، استثنایی برای این موضوع قائل شده، می‌گوید:" مگر کسانی از آنها که ستم کرده‌اند" (إِلَّا الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ).                       
که اینها به هیچ صراطی مستقیم نیستند، اگر به سوی بیت المقدس نماز بخوانید می‌گویند این قبله یهود است و شما دنباله رو دیگرانید، و اگر به سوی کعبه باز گردید می‌گویند شما ثبات و بقایی ندارید، بقیه آئین شما نیز به زودی دستخوش دگرگونی خواهد شد!
این بهانه‌جویان به حق ، شایسته نام ستمگر و ظالمند، چرا که هم بر خود ستم می‌کنند و هم بر مردم که سد راه هدایت آنها می‌شوند.
2- از آنجا که عنوان کردن این گروه با نام" ستمگر" ممکن بود در بعضی تولید وحشت کند ، می‌گوید:" از آنها هرگز نترسید، و تنها از من بترسید" (فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِی).
این یکی از اصول کلی و اساسی تربیت توحیدی اسلامی است که از هیچ چیزی و هیچ کس جز خدا نباید ترس داشت، تنها ترس از خدا (یا صحیح تر ، ترس از نافرمانی او) شعار هر مسلمان با ایمان است، که اگر این اصل بر روح و جان آنها پرتوافکن شود، هرگز شکست نخواهند خورد.
اما مسلمان نماهایی که به عکس دستور بالا، گاه از" شرق" می‌ترسند و گاه از قدرت " غرب " ، گاه از" منافقین داخلی" و گاه از" دشمنان خارجی" و خلاصه از همه چیز و همه کس جز خدا وحشت دارند ، آنها همیشه زبون و حقیر و شکست ‌خورده‌اند.
3- تکمیل نعمت خداوند به عنوان آخرین هدف برای تغییر قبله ذکر شده، می‌فرماید" این به خاطر آن بود که شما را تکامل بخشم و از قید تعصب برهانم" و نعمت خود را بر شما تمام کنم تا هدایت شوید" (وَ لِأُتِمَّ نِعْمَتِی عَلَیْکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ).
در حقیقت تغییر قبله یک نوع تربیت و تکامل و نعمت برای مسلمانان بود تا با انضباط اسلامی آشنا شوند و از تقلید و تعصب برهند، زیرا خداوند در آغاز برای جدا کردن صفوف مسلمانان از بت پرستان که در برابر کعبه که آن روز بت خانه بزرگی بود سجده می‌کردند دستور داد به سوی بیت المقدس نماز بخوانند، تا موضع آنان در برابر مشرکان مشخص گردد، اما بعد از هجرت پیامبر صلی الله علیه و آله همزمان با تشکیل حکومت اسلامی دستور توجه به سوی کعبه صادر شد، و مسلمانان متوجه قدیمی‌ترین خانه توحید شدند و به این ترتیب یک مرحله از تکامل جامعه اسلامی تحقق یافت.
تکرار موضوع تغییر قبله در آیات متعدّد، نشانهء اهمیّت آن است. علاوه بر آنکه در هر یک از آیات در کنار این موضوع، مطلب جدیدی را نیز یادآور می‌شود. مثلًا در این آیه، خداوند بعد از دستور روی نمودن به سوی مسجد الحرام، می‌فرماید: این بدین خاطر است که مردمان، بهانه‌ای بر علیه پیامبر صلی اللَّه علیه و آله و مسلمانان نداشته باشند
پیام‌های آیه:
1 ـ مسلمانان باید از هر کاری که بهانه به دست دشمن می‌دهد پرهیز کنند. «لِئَلَّا یَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَیْكُمْ حُجَّةٌ»
2 ـ نفی سلطه ی دیگران و رسیدن به استقلال، یک ارزش است. «لِئَلَّا یَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَیْكُمْ حُجَّةٌ»
3 ـ تغییر قبله، عامل خنثی سازی ایرادهای بی‌جا و بهانه‌تراشی‌های اهل کتاب و مشرکان و منافقان می‌باشد. «لِئَلَّا یَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَیْكُمْ حُجَّةٌ»
4 ـ دشمنان خارجی، بزرگترین خطر برای مسلمانان نیستند، بی‌تقوایی خطر اصلی است. «فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِی»
5 ـ تعیین قبله ی مخصوص برای مسلمانان، زمینه ی اتمام نعمت خدا بر آنهاست. «وَ لِأُتِمَّ نِعْمَتِی عَلَیْكُمْ»
6 ـ تعیین قبله و نماز خواندن به سوی مسجد الحرام، زمینه ی هدایت مۆمنان است. «لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ»
7 ـ هدایت، دارای مراحلی است. با آنکه مخاطب آیه مسلمانان هستند که هدایت شده‌اند، پس منظور دست‌یابی به مراحل بالاتری از آن است. «لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ»
آمنه اسفندیاری
بخش قرآن تبیان

سوره انفال حاج حامد ولیزاده

مجموعه قاریان ایرانی
2014-04-18 06:26:45

باسلام و عرض ادب . در این بخش تک تلاوت سوره انفال را با صدای حاج حامد ولیزاده تقدیم دوستان عزیز خواهیم کرد .این تلاوت در جلسه قرآن دکتر مصطفی صولتی اجرا شده است .

 

تلاوت سوره انفال - حاج حامد ولیزاده - 12 دقیقه

افسانه‌هایی درباره «عطار»

مقاله فرهنگی
2014-04-20 04:38:35

کشته شدن به دست یک مغول و شعر سرودن پس از مرگ، به یک‌باره ترک مال کردن و عارف شدن بر اثر نصیحت یک درویش و... بخشی از روایاتی است که از ماجرای زندگی عطار یک افسانه پیچیده ساخته است؛ روایاتی که عبدالحسین زرین‌کوب آن‌ها را مثل افسانه جالب و شیرین و مثل خواب خالی از حقیقت توصیف می‌کند.
افسانه‌هایی که درباره «عطار» می‌گویند
عبدالحسین زرین‌کوب در کتاب «با کاروان حله» درباره عطار نیشابوری به بیان افسانه‌هایی می‌پردازد که به آغاز و پایان زندگی این شاعر عارف مربوط است: «به موجب افسانه‌ها، در کشتار عام نیشابور شیخ فریدالدین عطار که پیری ضعیف بود به دست مغولی اسیر افتاد. مغول وی را پیش انداخت و همراه برد. در راه مریدی شیخ را شناخت، پیش آمد و از مغول درخواست تا چندین سیم از وی بستاند و شیخ را به وی بخشد. اما شیخ روی به مغول کرد و گفت که بهای من نه این است. مغول پیشنهاد مرید نیشابوری را نپذیرفت و شیخ را همچنان چون اسیر پیش راند. اندکی بعد یک تن از آشنایان شیخ را شناخت، پیش آمد و از مغول درخواست تا چندین زر از وی بستاند و شیخ را به وی بخشد. شیخ باز رو به مغول کرد و گفت که بهای من این نیست. مغول نیز که می‌پنداشت شیخ را به بهای گزاف از وی بازخواهند خرید نپذیرفت و همچنان با شیخ به راه افتاد. در نیمه راه روستایی‌ای پیش آمد که خر خویش را می‌راند، شیخ را بشناخت و از مغول درخواست تا وی را رها کند. مغول از وی پرسید که در ازای آن چه خواهد داد و روستایی گفت یک توبره کاه. اینجا شیخ روی به مغول کرد و گفت بفروش که بهای من این است. مغول برآشفت شمشیر کشید و در دم شیخ را هلاک کرد. اما شیخ که تیغ مغول سرش را به خاک افکند بود خم شد، سر خویش برگرفت و بر گردن نهاد، پس از آن در حالی که یک منظومه کوتاه خویش – بی‌سرنامه - را می‌سرود در برابر چشم حیران مغول راه خویش در پیش گرفت و وقتی منظومه را به پایان آورد ایستاد و همان‌جا افتاد و جان داد...
این افسانه جالب شیخ عطار را نیز مثل بعضی دیگر از اولیا، حلاج، حبیب نجار، و دیگران نشان می‌دهد که گویی مرگ واقعی برای آن‌ها وجود ندارد و تیغ و شمشیر و آتش نمی‌تواند زندگی آن‌ها را قطع کند، زیرا که فنای در حق آن‌ها را به مقامی رسانیده است که مرگ خویش و زندگی خویش را در دست دارند. یک افسانه دیگر می‌گوید که این عطار پیش از آنکه به ترک مال و هستی گوید و قدم در وادی سلوک نهد در دکان خویش نشسته بود، گدایی ژنده‌پوش بر وی گذر کرد و چیزی خواست، عطار چیزی نداد و گدا پرسید خواجه چگونه جان به عزرائیل خواهد داد؟ عطار پرسید تو جان خویش چگونه خواهی داد؟ مرد کاسه‌ای در دست داشت آن را زیر سر نهاد پاهایش را به سوی قبله دراز کرد، چشم بر هم نهاد و گفت این‌طور و در دم جان داد. این واقعه بود که عطار شادیاخ را به خود آورد. وی را واداشت که هر چه داشت به فقیران دهد و خود به یک خانقاه - خانقاه رکن‌الدین اکاف - برود و گوشه‌ای گزیند...»
در واقع سرگذشت زندگی عطار مثل زندگی بسیاری از مشایخ و اولیا مشحون است از قصه‌ها و روایات آکنده از اغراق و مسامحه. می‌توان گفت تار و پود بسیاری از قصه‌هایی که تذکره‌نویسان نسج سرگذشت شیخ را از آن پرداخته‌اند هم از داستان‌های مذکور در تذکرةالاولیاء او گرفته شده است.
زرین‌کوب این روایات را آغاز و پایانی دانسته که افسانه‌سازان برای عطار درست کرده‌اند، آن‌ها را مثل افسانه جالب و شیرین اما مثل خواب خالی از حقیقت توصیف کرده و ادامه داده است: «در واقع سرگذشت زندگی عطار مثل زندگی بسیاری از مشایخ و اولیا مشحون است از قصه‌ها و روایات آکنده از اغراق و مسامحه. می‌توان گفت تار و پود بسیاری از قصه‌هایی که تذکره‌نویسان نسج سرگذشت شیخ را از آن پرداخته‌اند هم از داستان‌های مذکور در تذکرةالاولیاء او گرفته شده است. چنانکه حکایت تذکره‌نویسان در باب بدایت حال او، که ذکر آن گذشت و به موجب آن مرگ ارادی یک سائل او را به ترک دنیا و گرایش به زهد و تصوف کشانیده است، ظاهرا اقتباس است از آنچه خود او در باب عبدالله منازل، شیخ ملامتیه، آورده است که گویند در مقابل ابوعلی ثقفی به اختیار و اراده خویش «دست را بالین کرد و سر بر او نهاد و گفت من مردم و در حال بمرد.» و حکایت شهادت او هم که به نظم مثنوی مجعول «بی‌سرنامه» منتهی می‌شود نیز یادآور داستان‌هایی است که وی خود از حلاج می‌آورد و می‌گوید که بعد از مرگ نیز «از یک‌یک اندام او آواز می‌آمد که اناالحق... پس اعضای او بسوختند، از خاکستر او آواز اناالحق می‌آمد... به دجله انداختند بر سر آب همان اناالحق می‌گفت.» شک نیست که قصه شعر گفتن عطار بعد از کشته شدنش از همین‌گونه روایات تقلید و اقتباس شده است و داستان غریب درویشی و مرگ شیخ، مثل سرگذشت قهرمانان کتابش، پر است از افسانه‌های شگفت. به هر حال از روی آثار عطار نمی‌توان تاریخ زندگی او را با دقت و اطمینان بیان کرد، خاصه که بعضی از این آثار، فی‌المثل مظهر العجایب، با وجود شهرتی که به نام عطار یافته است از او نیست و از همین‌جاست که بعضی محققان در بیان احوال او به خطا افتاده‌اند.»
این مورخ و منتقد ادبی سپس خود واقعیت زندگی عطار را شرح داده و در بخشی از این شرح حال نوشته است: «فریدالدین عطار در حدود سال 540 در نیشابور ولادت یافته است. پدر و مادرش در پایان جوانی وی هنوز حیات داشته‌اند و هر دو تا حدی اهل زهد و پارسایی بوده‌اند. خود وی، ظاهرا مثل پدر، پیشه عطاری داشته است و در داروخانه خویش طبابت می‌کرده، چون از ثروت بهره‌ای داشته است مثل دیگر شاعران هرگز ناچار نشده است که شعر را وسیله‌ای برای کسب روزی کند. با آسودگی تمام در کودکی و جوانی با علم و ادب آشنایی یافته است و نشانه معرفت به قرآن و حدیث و فقه و تفسیر و طب و نجوم و کلام ادب در آثار وی هست. از فلسفه بیزاری می‌جوید و بدان علاقه‌ای ندارد اما فکرش از نفوذ آن خالی نیست. به درویشان هم از عهد کودکی خویش محبت می‌ورزیده است و ظاهرا با اقوال و سخنان آن‌ها آشنایی داشته است. با این حال روایت جامی که می‌گوید مرگ اختیاری یک درویش او را از دکان برآورده است و به درویشی کشانیده است اساس درست ندارد، چنانکه انتساب او به طریقه کبرویه نیز خالی از اشکالی نیست. با وجود ذکر نام مجدالدین بغدادی در مقدمه تذکرةالاولیاء او بعید است که با وی از جهت خرقه یا ارادت انتسابی یافته باشد. نام ابوسعید ابوالخیر در آثار او با تکریم و تجلیل خاص یاد می‌شود و مۆلف مجمل فصیحی او را از سلسله این پیر میهنه شمرده است. به هر حال آنچه از مجموع آثار موثق او برمی‌آید این است که او خود یک سالک و صوفی اهل طریقت نبوده است اما به سبب علاقه‌ای که به اولیا و مشایخ داشته است در حکایات و قصص و احوال و آثار آن‌ها به سائقه ذوق و سلیقه شخصی غور می‌کرده است و سخنان آن‌ها را در اشعار خویش می‌آورده است، ظاهرا از همین روست که بعضی نیز وی را اویسی دانسته‌اند. داستان‌ ملاقات او با بهاءالدین ولد بلخی، که گفته‌اند در طی آن نسخه‌ای از اسرارنامه را به پسر وی جلال‌الدین محمد داد، هم ظاهرا ناممکن نیست. در باب وفات او نیز خلاف است و البته از 618 دیرتر درست نیست. اما به هر حال داستان قتل او به دست یک مغول، خاصه با کراماتی که در داستان نظم «بی‌سرنامه» بدو نسبت داده‌اند، مجعول است و در تمام این نکات جای بحث و گفت‌وگو بسیار.»
بخش ادبیات تبیان

قرآن و امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا

مقالات قرآنی
2014-11-03 14:57:18

 آیاتى كه امام حسین علیه السلام در مسیر حرکت خود به آنها استناد فرمودند ۱)
1) ۳۳ احزاب: در مسير حرکت امام حسين (ع) از مدينه تا کربلا اتفاقات و حوادث قابل تأمل و شگفتي رخ داد و حضرت در مقابله و مواجهه با هر کدام با تأسي و استفاده از قرآن حرکت خود را قاطعانه و محکم پيش مي بردند. در مدينه هنگامي که مروان نماينده يزيد مأمور شده بود تا از امام حسين (ع) هر طور که شده بيعت بگيرد اما رو به مروان کرد و فرمود: واي بر تو، تو پليدي در حالي که ما خانواده اي هستيم که خدا در مقام و منزلت ما فرموده: انما يريد الله ليذهب عنکم الرجس اهل البيت و يطهرکم تطهيرا و پس از آن از بيعت با يزيد ممانعت کردند و به سوي مکه حرکت نمودند.
۲) ۸۸ هود: امام حسین ع در پایان وصیت نامه اى که قبل از حرکت به کربلا نوشتند به این آیه استناد کردند: و ما توفیقى الا باللّه علیه توكّلت و الیه اُنیب توفیق من جز به (اراده) خداوند نیست که براو توکل کرده ام به او روى آورده ام.
۳) ۲۱ قصص: همین که براى فرار از بیعت با یزید (در ۲۸ رجب) از مدینه به سوى مکه خارج شدند این آیه را تلاوت فرمودند: فخرج منها خائفا یترقّب قال ربّ نجّنى من القوم الظالمین آنگاه که (موسى) از آنجا ترسان و نگران بیرون شد گفت: پروردگارا! مرا از قوم ستمکار نجات بده.
۴) نساء78 : همین كه امام حسین ع به سوى مدینه رهسپار شد، گروه هایى از جن و فرشته براى یارى آن حضرت حاضر شدند، امّا امام این آیات را تلاوت فرمودند: اینما تكونوا یدرككم الموت و لو كنتم فى بروج مشیّدة  هرجا كه باشید و لو در برجهاى استوار سر به فك كشیده، مرگ شما را فرا مى گیرد. همچنین آیه ى: كبَرز الّذین كتب علیهم القتل الى مضاجعهم (آل عمران154) كسانىكه كشته شدند، در سرنوشتشان نوشته شده بود (با پاى خویش ) به قتلگاه خود رهسپار مى شدند. شیخ مفید
۵) ۲۲ قصص: هنگامى که امام حسین ع شب جمعه سوم شعبان (قبل از حرکت به کربلا) وارد مکه شدند این آیه را تلاوت فرمود: و لمّا توجّه تلقاء مَدیَن قال عسى ربّى اَن یهدنى سواء السبیل چون روبه سوى مدین نهاد، گفت: باشد که پروردگارم مرا به راه راست راهنمایى کند  
۶) توبه54 : انّهم كفروا باللّه و برسوله و لایاءتون الصلاة الاّ و هم كُسالى  آنان به خداوند و پیامبر او كفر ورزیده و جز با حالت كسالت به نماز نپرداخته اند.... و همچنین آیه ى : یرائون الناس و لایذكرون الله الا قلیلا با مردم ریاكارى كنند و خدا را جز اندكى یاد نمى كنند. و آیه ى مذبذبین بین ذلك لا الى هؤلاء و لا الى هؤلاء و من یضلل اللّه فلن تَجِدَ له سبیلا (نساء142 -143) در این میان (بین كفر و ایمان ) سرگشته اند، نه جزو آنان (مؤ منان) و نه جزو اینان (نامؤ منان) و هر كس كه خداوند در گمراهى واگذاردش، هرگز براى او بیرون شدنى نخواهى یافت و فرمودند: كلّ نفس ذائقة الموت و انّما توفّون اُجوركم آل عمران185) هر جاندارى چشنده (طعم) مرگ است و بى شك در روز قیامت پاداشهایتان را به تمامى خواهند داد.۷)
۷) ۴۱ یونس: در آستانه عيد قربان که امام حسين (ع) به دليل شدت فشار ها و ناامني موجود تصميم به خروج از مکه و حرکت به سوي کربلا گرفتند، نماينده يزيد که مأمور شده بود يا بيعت از امام بگيرد يا او را به شهادت برساند در راه مکه راه را بر امام و اهل بيتش بست و درگير شدند. به امام حسين (ع) گفتند: مي ترسيم شما بين مردم شکاف بيفکني! حضرت اين آيه را تلاوت فرمودند: لي عملي و لکم عملکم انتم بريئون مما اعمل و انا بريء مما تعملون عمل من از آن من و عمل شما از آن شماست. شما از آنچه من مي کنم بري و برکناريد و من از آنچه شما مي کنيد بيزار.
۸) ۱۵۶ بقره: در وسط راه بود که خبر خيانت مردم کوفه و شهادت پسرعم امام (مسلم بن عقيل) به ايشان رسيد. فرزدق شاعر معروف در بين راه مکه و عراق به امام چنين گفت: چگونه به طرف عراق مي روي در حالي که پسرعموي تو را کشته اند؟ امام بلافاصله پس از شنيدن خبر فرمودند: انا لله و اناليه راجعون.
۹) ۱۰ فتح: در نزدیکى کربلا همین که حر به امام گفت: چرا آمده اى؟ فرمود: نامه هاى دعوت شما مرا به این جا آورد ولى حالا پشیمان شده اید و این آیه را تلاوت فرمود: فمَن نَكَث فانّما یَنكُث على نفسه پس هرکس که پیمان شکند همانا به زیان خویش پیمان شکسته است
۱۰) ۲۳ احزاب: در مسیر کربلا هنگامى که خبر شهادت نامه رسان خود «قیس بن مسهر صیداوى» را شنید، گریه کرد و این آیه را تلاوت فرمود: و منهم مَن قَضى نَحبَه و منهم مَن یَنتَظر و ما بَدّلوا تَبدیلا از ایشان کسى هست که برعهد خویش (تا پایان حیات) به سر برده است و کسى هست که (شهادت را) انتظار مى کشد و هیچ گونه تغییر و تبدیلى در کار نیاورده اند.
۱۱) ۴۱ قصص: همین که فرماندار کوفه (ابن زیاد) نامه رسمى براى حز فرستاد که راه را بر حسین ع ببندد و او نامه را به امام عرضه داشت امام این آیه را تلاوت فرمود: و جعلناهم ائمّة یدعون الى النار و آنان را پیشوایانى خواندیم که به سوى آتش دوزخ دعوت مى کنند و روز قیامت یارى نمى یابند.
۱۲) ۱۹ مجادله : امام حسین ع در کربلا درباره لشکر یزید براى دختر من سکینه این آیه را تلاوت فرمود: اِستَحوَذ علیهم الشیطان فاَنساهم ذكر اللّه شیطان بر آنان دست یافت، سپس یاد خدا را از خاطر آنان برد.
۱۳) ۷۱ یونس: در روز عاشورا نيز در بحبوحه جنگ آياتي را تلاوت فرمودند که علاوه بر رسوا کردن دشمن، به بيان اهداف و مقاصد خويش از جنگ پرداختند تا آنان که در لشکر يزيد بودند اين کلمات را شنيده باشند و خود راه خود را انتخاب کنند. فاجمعوا امرکم و شرکائکم ثم لايکن امرکم ثم اقضوا الي و لا تنظرون شما با شريکاني که قائليد کارتان را هماهنگ و عزمتان را جزم کنيد، سپس در کارتان پرده پوشي نکنيد، آنگاه کار مرا يک سره نماييد و مهلتم ندهيد. در ادامه فرمودند: انما ولي الله الذي نزل الکتاب و هو يتولي الصالحين سرور من خداوند است که اين کتاب آسماني را فرو فرستاده و او دوستدار شايستگان است (اعراف196) در انتها نيز فرمودند: انی عزت بربي و ربکم من کل متکبر لا يومن بيوم الحساب يعني من به پروردگار خود و پروردگار شما از شر هر متکبري که به روز حساب ايمان ندارد، پناه مي برم (غافر27) و با اين اذکار بود که به ميدان نبرد شتافت و جانانه در راه خداوند متعال به شهادت رسيد.منبع: ده گفتار :قرائتی
آيه 178 آل‌عمران: امام حسين(ع) در شب عاشورا در اطراف خيمه‌ها و حضرت زينب کبري(س) در مقابل يزيد اين آيه را قرائت کردند. و همين آيه بود که توسط زينب کبري(س) در مقابل يزيد قرائت شد. مي‌فرمايد وَلاَ يَحْسَبَنَّ الَّذِينَ کَفَرُواْ أَنَّمَا نُمْلِي لَهُمْ خَيْرٌ لِّأَنفُسِهِمْ إِنَّمَا نُمْلِي لَهُمْ لِيَزْدَادُواْ إِثْمًا وَ لَهْمُ عَذَابٌ مُّهِينٌ.

گزارش کامل روز سوم مسابقات مالزی

اخبار مسابقات
2015-06-12 18:06:53

سومین شب مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی با تلاوت زیبای قاری تایلندی شروع شد و با قرائت تحسین برانگیز نماینده فیلیپین به اوج رسید. نمایندگان ترکیه و پاکستان تلاوت‌هایی در سطح نامطلوب ارائه کردند.

اعزام قاریان و حافظان ایران به همراه استاد راهنما به مسابقات بین‌المللی

اخبار مسابقات
2014-04-25 18:03:54

«محمد‌تقی میرزا‌جانی» مسئول دبیر‌خانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان و حافظان قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس از برگزاری اردوهای انفرادی برای افراد اعزامی به مسابقات خارجی خبر داد و گفت: طبق توافق به عمل آمده با مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امورخیریه، امسال برای قاریان و حافظان اعزامی به مسابقات بین‌المللی کشور‌های مختلف اردو‌های آمادگی انفرادی با حضور یکی از اساتید قرآن کریم برگزار می‌شود.
میرزاجانی از برگزاری اردوی انفرادی برای نمایندگان کشور در مسابقات بین‌المللی تونس خبر داد و گفت: پس از مسابقات کویت اولین مسابقه‌ای که در پیش است مسابقات تونس است که «پیمان ایازی» و «محمود نوروزی» قرار است به این رقابت‌ها اعزام شوند و آقای «معتز آقایی» به عنوان استاد ایازی و «جهانبخش فرجی» به عنوان استاد نوروزی انتخاب شده‌اند.
وی از اعزام یک استاد همراه با قاریان و حافظان اعزامی به مسابقات خارجی خبر داد و گفت: مقرر شده که به منظور آمادگی بیشتر، یک استاد همراه در کنار قاریان و حافظان قرآن کریم به مسابقات خارجی اعزام شوند تا نمایندگان ما از نظر روحی و فنی با آمادگی بیشتری تلاوت کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس مسابقات بین‌المللی تونس از 11 اردیبهشت‌ماه آغاز و «الهام حسین‌زاده» در رشته حفظ شرکت می‌کند، همچنین مسابقات آقایان 13 لغایت 17 اردیبهشت‌ماه 1393 برگزار و «پیمان ایازی» در رشته حفظ و «محمود نوروزی» در رشته تلاوت و حفظ مسابقات شرکت می‌کنند.

تلاوت خردسالي استاد طوسي

مجموعه قاریان ایرانی
2015-05-13 12:43:10

 اختصاصی تنغیم / استاد سعید طوسی در سال 1349 به دنیا آمد . ابتدا يک سال قرآن را به صورت روخوانى و روان خوانى فراگرفت و از آن به بعد با شرکت در جلسات قرآن کريم از محضر اساتيد بهره رد. در زمينه تجويد از راهنمايى ها و جلسات استاد سيد ميرزا على رحيمى کسب فيض کرد ولى در زمينه صوت و لحن استاد خاصى نداشت و بيشتر از نوارهاى قرائت اساتيد مصرى مانند عبدالباسط ، مصطفى اسماعيل ، منشاورى و شحات انور استفاده کرد.در این پست تلاوتی از ایام خرسالی ایشان را به صورت تصویری تقدیم خواهیم کرد .

سوره صافات و صاد استاد ابوالقاسمی

مجموعه قاریان ایرانی
2014-04-18 06:10:08

تلاوت بسیار زیبای سوره های صافات و صاد با صدای استاد احمد ابوالقاسمی که سال 85 در اسلامشهر اجرا شده است را  تقدیم شما عزیزان خواهیم کرد .

 

تلاوت سوره صافات و صاد - استاد احمد ابوالقاسمی - 16 دقیقه

اعلام اسامی کاروان نور حج 93

اخبار مسابقات
2014-07-25 07:31:30

 

اعضای کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به حج تمتع سال ۹۳ از سوی کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم اعلام شد و امسال هم این کاروان با ۲۰ نفر و بدون افزایش نسبت به سال گذشته به حج اعزام می‌شود.

تلاوت محمود در هوای سرد!

مجموعه قاریان مصری
2015-05-16 14:14:27

اختصاصی تنغیم / در این پست یکی از جدیدترین تلاوتهای شیخ محمود شحات را تقدیم می کنیم که حدود 4 ماه پیش اجرا شده است. از جمله نکات قابل ذکر این تلاوت ، هوای سرد محیط است که باعث شده شیخ محمود شحات شالش را روی سر و قسمتی از صورتش بپوشد تا از سرما محافظتش کند.

اولین حضور قاریان مصری در ایران و برف‌بازی

اخبار قرآنی
2015-05-25 13:52:15

 «استاد غلوش» و «بسیونی» از قاریان برجسته مصر برای نخستین‌بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1368 به ایران آمدند؛ حضور آنها موجب شد تا پای سایر اساتید مصری هم به کشورمان باز شود.

سوره فرقان حمد استاد حسینی

مجموعه قاریان ایرانی
2015-05-16 15:24:28

 

 

 

اختصاصی تنغیم / بی شک یکی از خوش خوان ترین و البته محبوب ترین قاریان بین المللی کشور که هم در میان عموم مردم و هم در میان اهالی فن تلاوت جایگاه ویژه ای دارد استاد سید جواد حسینی است .

جدیدترین ابتهال استاد سید کریم موسوی

ابتهال
2014-05-31 09:46:17

اختصاصی تنغیم / در این پست ابتهال زیبای استاد سیدکریم موسوی در مراسم افتتاحیه سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم را تقدیم شما عزیزان خواهیم کرد . شایان ذکر است تمامی این فایلها توسط دوست عزیز و قرآنی ، جناب آقای حسن وثوقی ضبط و برای سایت ارسال شده است .

خوزستان؛ میزبان جشنواره سراسری مدهامتان

اخبار مسابقات
2014-09-09 09:41:10

 مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد خوزستان از برگزاری مرحله شهرستانی نهمین دوره جشنواره قرآن(مدها‌متان) کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد کشور در این استان خبر داد.حسین براتی، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد خوزستان در گفت‌وگویی از خوزستان، با اعلام اینکه امسال نهمین دوره جشنواره قرآن(مدها‌متان) کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد کشور در این استان برگزار می‌شود، گفت: این جشنواره در 7 رشته قرائت، حفظ، اذان، ترتیل، تفسیر، مفاهیم قرآن و نهج‌البلاغه و تصحیح قرائت حمد و سوره و اذکار نماز برگزار می‌شود.

رمضان را قدر بدانیم (2)

مقاله فرهنگی
2014-07-22 18:51:02

يادش به خير، زماني که کودک بوديم و ماه مبارک رمضان شروع مي شد. چه بي تابانه وبا چه ذوق وشوقي انتظار سحر رامي  کشيديم . چقدر به پدر ومادرمان تأکيد مي کرديم که يادشان نرود تا ما را بيدار کنند، براي اطمينان خاطر بيشتر، حتي به مادربزرگ نيز سفارش مي کرديم ....
چه سحر هاي پرشوري، ديگر در آن سحرها کسي نمي گفت : ساکت باشيد، آرام سخن بگوييد، فلاني خواب است! همه بيدار مي  شدند، با شور و شعف و  حال خاصي، صداي راديو بلند مي شد تادعاي سحر را بشنويم! چه لحظات نوراني وبيادماندني! ديگر در آن تاريکي نيمه شب از رفتن به حياط منزل نمي ترسيديم، زيرا سروصداي همسايگان، نشان از آماده شدن آنها براي خوردن سحري بود.
گويي بر آورده کردن اين فريضه واجب، فقط در اين زمان از شب بايد انجام مي شد نه در وقت ديگري . ديگر بهانه صبح زود بايد بروم را نمي آوردند تا ساعت ١٢ شب غذاي مربوط به سحر را بخورند وبخوابند و ازشنيدن دعاي اللهم اني اسئلک .... محروم بمانند !! باز هم تکنولوژي و عصر ماشيني در مسائل معنوي راه باز کرده همه وهمه به بهانه هاي متعدد وتا حدودي نيز درست، از اينکه ملزم به بيدارشدن در وقت سحر باشند طفره مي روند ، ياصبح زود کار دارند وبايد به اداره ومدرسه بروند ويا غذا خوردن در وقت سحر، معده شان را مي آزارد و صدها دليل ديگر.... !
بارها وبارها در جرايد خوانده ايم که کانون گرم خانواده ، چه اثرات مثبتي بر تربيت فرزندان دارد، اما اين کانون گرم نبايد فقط به تعليم دادن و گوشزد کردن بسنده کندبلکه در اعمال ورفتار نيز به فرزندان آرامش را ارزاني دارند، آرامشي که در کنار هم بودن مهيا مي شود ، ماه مبارک رمضان فرصتي است که اين خانواده درگير کار ومسائل اجتماعي امروز را در پاسي از شب، کنار هم جمع کند وبه همراه نواي روح بخش دعاي سحر به معنويت وروحانيت برسند.
مي شود شب ها زودتر خوابيد تا اين فرصت يک ماهه را از دست ندهيم ....
مي شود يک ماه از سال را کمي بيدار ماند وبا خداي باري تعالي راز ونياز کرد! به نيمه ماه مبارک رمضان، ماه ميهماني خدا نزديک مي شويم ، چه زود گذشت. وقدر اللهم اني اسئلک من بهائک بابهاه و کل بهائک بهي ... را آن چنان که بايد و شايد درک نکرديم!
فرزندان ما آنقدر مانند خودمان اسير کار و روزمرگي شده اند که کمتر به پاکي روح و نيل به آرامش الهي مي انديشند. نه اينکه غرض نگارنده اين باشد که اعتقاد مردم کمرنگ شده، به حمدالله همه با عشق وايمان سرشاري که دارند در اداي اين فريضه ديني کوتاهي نمي کنند، فقط بسيار ديده شده که به دليل کمبود وقت و .... گرفتاري هاي زندگي هاي امروزي، ازبيدارشدن در زمان سحر خودداري مي کنند و قبل از خوابيدن غذاي سحري خود را مي خورند .
خواستم يادآور شوم که برکات و فيوضات وقت سحر بس گران قيمت است وبه اين راحتي آنها را از دست ندهيم .... بگذاريم کودکانمان ، همانندما، باشنيدن دعاي سحر تلاطمي در وجودشان برپا شود وهمانگونه که مابا خاطره هاي خوش از سحر هاي کودکي مان ياد مي کنيم آنها نيز در آيند ه خاطره اي براي فرزندان شان داشته باشند!
در مفاتيح الجنان به اين مطلب اشاره شده که حق تعالي و ملائکه صلوات مي فرستند بر آنها که استغفار مي کنند در سحرها وسحور مي خورند و اين که خواندن سوره انا انزلناه .... در وقت سحر و افطار، به مانند ثواب کسي است که در راه خدا در خون خود بغلتد و سوم اينکه خواندن دعاي عظيم الشان سحر که از حضرت امام رضا(ع)نقل شده که فرمود ه اند، اين دعايي است که حضرت امام محمد باقر(ع) در سحر هاي ماه مبارک رمضان مي خواندند واين همان الفاظي است که خدا را به تمام انوار نوراني اش، به عالي ترين مراتب جلالش ، به بزرگترين مراتب عظمتش ونافذ ترين مراتب مشيت وقدرت کاملش که بر همه اشيا احاطه دارد وبه تمام مراتب علمش وبه پسنديده ترين سخنانش و به محبوب ترين حاجتي که برآورده کرده است وبه شريف ترين مراتب شرافتش وبه قديم ترين احسان هايش و به تمام آيات گرامي اش و...قسمش مي دهيم و از حضرت حق، درخواست مي کنيم که آن چيزي که اگر تورا به آن بخوانم، اجابت مي کني ...... . پس تو دعايم را اجابت فرما اي خدا و خواسته ها يمان را از معبود، طلب مي کنيم . با اين دعا چه غم هايي که از دل زدوده نمي شود وچه حاجت هايي که روا نمي گردد، حال بگذريم از اينکه کارشناسان علم تغذيه نيز خوردن غذا را در وقت سحر لازم دانسته اند، پس بياييدلحظه ها را دريابيم و فرصت ها را غنيمت شمريم و براي شب زنده داري شب هاي پرفيض قدر آماده شويم تا بتوانيم حقيقت قدر را قدر بدانيم.

فضیلت و خواص سوره مبارکه ممتحنه

مقالات قرآنی
2015-05-19 17:48:13

 شصتمین سوره قرآن کریم ممتحنه ونام های دیگر آن «الامتحان، الموده» (۱) می باشد. این سوره شریفه در مکه نازل شده و ۱۳ آیه دارد.
در فضیلت این سوره از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم روایت شده است: هر کس سوره ممتحنه را قرائت نماید تمام مؤمنان از زن و مرد، از او شفاعت می کنند. (۲)
امام سجاد علیه السلام نیز در این باره فرمودند: کسی که این سوره را در نمازهای واجب و مستحب خود قرائت کند خداوند قلب او را برای ایمان اماده می کند و چشمان اورا نورانی کرده و هیچ گاه به فقر و نیازمندی مبتلا نمی کند و قاری این سوره و فرزندان او به بیماری جنون مبتلا نمی شوند.(۳)
از رسول اکرم صلی الله علیه وآله نقل شده: هر کس این سوره را قرائت نماید فرشتگان بر او درود فرستاده و برای او طلب بخشش می کنند و اگردر همان روز قرائت سوره ممتحنه، از دنیا برود شهید از دنیا رفته است و مؤمنان در روز قیامت شفیع او خواهند بود.(۴)
آثار و برکات سوره
۱) درمان بیماری طحال و جلوگیری از بیماری
هر کس این سوره را بنویسد و پس از شستن، سه روز پی در پی از آب آن بنوشد، اگر بیماری طحال داشته باشد بهبود می یابد و از درد و زیادشدن بیماری جلوگیری می کند. (۵)
از امام صادق علیه السلام نیز روایت شده: اگر سوره ممتحنه را بنویسد و پس از شستن سه روز متوالی از آب آن بنوشد به اذن خداوند آن بیماری از او دفع می شود.(۶)
۲) جهت تحبیب و عشق
دو رکعت نماز گزارد و در هر رکعت بعد از «حمد»، هفت مرتبه آیه شریفه(۷ سوره ممتحنه) را بخواند و پس از سلام ابتدا هفت مرتبه بگوید: «اللهمَ لَیِّنْ قَلْبَ فلان بن فلان کما لَیَّنْتَ الحَدیدَ لِداود.» و بعد سیصد مرتبه بگوید: «یا حبیبَ المُدَّبِرین حَبِّب مَحَبَّتی علی قلب فلان بن فلان». (۷)
_________________
پی نوشت:
(۱) درمان با قرآن ص۱۱۶
(۲) مجمع البیان، ج۹، ص ۴۴۳
(۳) ثواب الاعمال، ص۱۱۸
(۴) تفسیرالبرهان، ج۵، ص ۳۵۱
(۵) همان
(۶) همان
(۷) قرآن درمانی روحی و جسمی، ص ۲۵۰ به نقل از عشق و محبت ص ۷۵
منابع : «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی ، درمان با قرآن، محمدرضا کریمی »
منبع : پایگاه اطلاع رسانی موسسه جهانی سبطین

عید غدیر؛ عید الله اکبر

اخبار قرآنی
2014-10-12 17:23:04

 

عید غدیر، عید الله اكبر و عید آل محمد و ارزشمندترین و والاترین عید اسلامى‏است. هیچ روزى در طول سال، فرخنده ‏تر و مبارك‏ تر از این روز مقدس نزد شیعیان اهل‏ بیت نیست. امام صادق سلام الله ‏علیه  میفرماید : «ان یوم غدیر خم بین الفطر و الاضحى و الجمعه كالقمر بین الكواكب...»؛ روزعید غدیر خم در میان سه عید فطر و قربان و جمعه، مانند درخشندگى ماه در میان ‏ستارگان است.

معرفی داوران مسابقات بین المللی مالزی

اخبار مسابقات
2015-06-10 15:08:31

پنجاه‌ و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی با قضاوت 15 داور از کشور‌های مختلف از شب گذشته آغاز شد.

تلاوت حاج وحید وکیلی در حج تمتع ۹۳

مجموعه قاریان ایرانی
2014-10-03 16:14:16

با عرض سلام خدمت کاربران محترم سایت تنغیم

در مطلب امروز در خدمت شما هستیم با تلاوت حاج وحید وکیلی که در مراسم محفل نورانی قرآن در بین زایرین خانه خدا تلاوت شده است. این فیلم از شبکه قرآن پخش شده بود.