13 مهر 1394 ساعت 23:13
مطالب تصادفی

گزارش کامل دومین روزمسابقات بین المللی/آمادگی حاج حامد ولی زاده

اخبار مسابقات
2014-05-30 06:25:36

 

مسابقات روز دوم ساعت 16:30 چهارشنبه 7 خرداد‌ماه با تلاوت «حامد ولی‌زاده» نفر دوم مسابقات سراسری قرآن کریم و نماینده جمهوری اسلامی ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن به میزبانی کشور مالزی آغاز شد و تلاوت زیبای وی نشان از آمادگی ولی‌زاده برای اعزام به مسابقات بین‌المللی مالزی دارد.

11 تلاوت از محمّد سلامة

مجموعه قاریان مصری
2015-06-23 06:09:02

«شيخ محمّد سلامة از شاگردان شيخ احمد ندا بود. او روزهاى جمعه، سورۀ كهف را در مسجد سيّده نفيسۀ قاهره تلاوت مى‌كرد. بدين روى، برخى از مردم، ساعت‌ها راه مى‌پيمودند تا در جلسۀ تلاوت وى حاضر شوند»

حاشیه‌های شب سوم مسابقات بین المللی قرآن کریم

اخبار مسابقات
2014-05-29 17:59:48

 شب سوم مسابقات همراه با حاشیه‌های بود که از آن جمله می‌توان به اجرای بی‌نقص بهزاد هژبری، نماینده ایران در رشته حفظ و سرگردانی نمازگزاران برای فریضه مغرب و عشاء اشاره کرد.به گزارش تنغیم به نقل از ایکنا ،در روز سوم مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، 13 نفر در رشته حفظ و 9 نفر در رشته قرائت قرآن کریم به رقابت پرداختند که بدون شک بهترین اجرا در رشته حفظ از آن بهزاد هژبری، نماینده جوان ایران در این مسابقات بود.

آغاز مسابقات سراسری دانشگاه آزاد در کرمانشاه

اخبار مسابقات
2014-09-15 16:25:07

 

نوزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشگاه‌های آزاد اسلامی در مسجد الغدیر دانشگاه آزاد کرمانشاه آغاز به کار کرد. 

تلاوتم با تشویق حاضران مواجه شد/ ضرورت حضور استاد راهنما در مسابقات

اخبار مسابقات
2014-06-19 09:02:55

 

تا پیش از تلاوت من جمعیت سالن هیچ‌کدام از شرکت‌کنندگان را تشویق نمی‌کردند ، اما بعد از تلاوت من حاضران در سالن مرا با تشویق خود دلگرم کردند . حامد ولی‌زاده با بیان این مطلب گفت: به لطف خدا توانستم تلاوت سالم و به لحاظ فنی قابل قبولی را ارائه کنم.

مصاحبه حاج حامد با سایت اروم نیوز

اخبار قرآنی
2015-07-07 19:53:52

حاج حامد ولی زاده قاری ممتاز و بین المللی کشورمان ، مصاحبه ای خواندنی با سایت اروم نیوز استان آذربایجان غربی انجام داده است که توجه علاقمندان را در این بخش به متن این مصاحبه جلب می کنیم . *********************************************************

داور عربستانی قاریان ایرانی را کافر خواند

مصاحبه
2014-04-22 10:18:55

نماینده کشورمان در مسابقات بین‌المللی کشور کویت با اشاره به رفتار بد و ناشایست کویتی‌ها با نمایندگان ایران گفت: داور عربستانی ما را رافضی خواند و از بین این همه مسابقه‌دهنده فقط از ما در فرودگاه انگشت‌نگاری کردند.

زندگینامه استاد محمّد رفعت (قيثارة السّماء)

زندگینامه قاریان
2015-08-25 05:49:33

اختصاصی تنغیم / «محمّد رفعت  (١٩۵٠-١٨٨٢ م) در ماه مه سال ١٨٨٢ م در محلّۀ «مغربلين» قاهره به دنيا آمد. وى كه بر اثر بيمارى، از دو سالگى تا پايان عمر از نعمت بينايى محروم بود؛ از سنّ نه سالگى به حفظ قرآن پرداخت، و در پانزده سالگى به عنوان قارى سورۀ كهف در مسجد «فاضل پاشا» انتخاب شد. او به‌طور منظّم در اين مسجد، به تلاوت قرآن پرداخت، و اين كار تا زمانى كه به بيمارى سرطان حنجره مبتلا شد، ادامه پيدا كرد. رمز وفادارى او به اين مسجد و تعلّق خاطرش به اين مكان، بدان علّت بود كه او دوران يادگيرى ترتيل و تجويد قرآن را در مكتب‌خانۀ همين مسجد گذرانده بود.
نخستين كسى كه زيبايى صداى محمّد رفعت را شناخت، و او را به جامعۀ قرآنى مصر، معرّفى كرد، شيخ محمّد حميدة استاد تجويد او بود. اين موضوع، موجب شهرت محمّد رفعت در منطقه شد، و بدين ترتيب، رفعت، در مجامع عمومى شروع به تلاوت قرآن كرد. مردم نيز از صداى او غرق حيرت مى‌شدند. گويى سحرى در صداى او وجود داشت. آن‌ها در صداى او چيزى مى‌يافتند كه در صداى بسيارى از قاريان بزرگ سال‌هاى گذشته نيز نديده بودند، و اعتراف مى‌كردند كه از سى سال پيش تاكنون صدايى به اين شگفتى نشنيده‌اند.
هنگامى كه شيخ محمّد رفعت، در مسجد جامع فاضل پاشا به تلاوت قرآن مى‌پرداخت؛ هيچ‌يك از مستمعين فرياد نمى‌كشيد، و يا صداى خود را با عبارات مخصوص كه در محافل آن زمان معروف بود، بلند نمى‌كرد. ١هنر اصيل رفعت، آن‌ها را به سكوت وا مى‌داشت، و در جاى خود ميخ‌كوب مى‌كرد. آن‌ها حتّى تنگى مكان و گرمى هوا را براى شنيدن صداى رفعت تحمّل مى‌كردند. ازدحام نمازگزاران، براى شنيدن تلاوت شيخ، چنان بود كه مجبور بودند بيرون مسجد را با حصير، مفروش كنند تا مردم براى شنيدن تلاوت او بنشينند، و آن‌چنان‌كه عبد الفتّاح غيث، صاحب بزرگ‌ترين آرشيو صوتى در مصر مى‌گويد: اگر او صداى خود را پايين مى‌آورد يا بالا مى‌برد، هر آن‌كه در داخل و خارج مسجد بود، تلاوت او را بدون اين‌كه حرفى از آن برايش نامفهوم باشد، مى‌شنيد.
شيخ رفعت، جايگاه قاريان رديف اوّل مصر؛ همچون يوسف المنيلاوى، احمد ندا، منصور بدّار، على محمود، محمّد القهاوى، حسن المناخلى و محمود البربرى را تصاحب كرده بود؛ امّا در استماع تلاوت ايشان نيز بسيار حريص بود.
وى قرآن را به لحن عربى مى‌خواند، و هرگز در آن، ترجيع غنايى و نوح ١به‌كار نمى‌برد» . [٢۶، ص ٢۴-١١]او تنها كسى بود كه گويى قرآن كريم را همان‌طور كه نازل شده است، مى‌خواند. «وى فقير زندگى كرد، و فقير از اين دنيا رفت ٢، درحالى‌كه ميليون‌ها شنونده در اقصى نقاط جهان اسلام از شنيدن صداى او لذّت مى‌بردند، و تعداد زيادى نيز تحت تأثير تلاوتش مسلمان شدند. ٣در مورد هيچ قارى‌اى به اندازۀ رفعت، كتاب و مقاله نوشته نشده، و هيچ قارى‌اى به اندازه او شهرت پيدا نكرده است» . [٨۶]
استادان محمّد رفعت
«محمّد رفعت پس از حفظ مقدارى از قرآن نزد پدرش، به مكتب‌خانۀ «بشتك» ۴سپرده شد، و در آن‌جا زير نظر شيخ محمّد حميدة، حفظ بقيّۀ قرآن و آموختن تجويد را آغاز كرد. از سنّ نه سالگى نزد شيخ عبد الفتّاح هنيدى به تحصيل ادامه داد. پس از آن، تفسير قرآن و قرائات سبع و تجويد را نزد دو نفر از استادان قرائت، به نام‌هاى محمّد البغدادى و شيخ السّمالوطى آموخت. هم‌چنين با توجّه به نبوغ خارق‌العاده‌اش به آموختن موسيقى و قواعد و اصول آن پرداخت، و صدها دور، توشيح و قصيدۀ دينيّه را حفظ كرد» . [٢۶، ص ٢۶-٢۵]
ورود به راديو
«راديو صداى مصر، در پايان ماه مه سال ١٩٣۴ م افتتاح شد. در آن هنگام، مسؤولان راديو سعى كردند، شيخ رفعت را راضى كنند؛ در اين راديو به تلاوت قرآن بپردازد. شيخ از ايشان دو هفته مهلت خواست، و در اين فرصت به شيخ السّمالوطى مراجعه كرد، تا از وى در اين زمينه استفتاء كند. شيخ السّمالوطى نيز به او توضيح داد كه پخش قرآن، از راديو حرام نيست؛ امّا ضمير رفعت، آرام نمى‌گرفت؛ بنابراين، به نزد شيخ الظواهرى كه در آن هنگام مفتى الأزهر بود رفت، و او نيز بر اين موضوع تأكيد كرد كه پخش قرآن، به وسيلۀ ميكروفون و از راديو، حرام نيست. شيخ الظّواهرى در اين زمينه يك فتواى شرعى نيز صادر كرد تا ساير قاريانى كه تلاوت قرآن در راديو را بدعتى گمراه‌كننده مى‌شمردند، بپذيرند در راديو يا به وسيلۀ ميكروفون، تلاوت كنند.
پس از اين ماجرا، رفعت، كار خود را با تلاوت سورۀ مباركۀ فتح، در راديو شروع كرد، و اين برنامه را به‌طور منظّم در روزهاى سه‌شنبه و جمعه ادامه داد ١. او دوست نداشت صدايش ضبط شود؛ زيرا مى‌ترسيد؛ صفحات گرامافون، توسّط اشخاص بى‌وضو لمس شوند، و بدين ترتيب، بار ديگر در رفتن به راديو ترديد كرد؛ امّا دوستانش سعى داشتند او را قانع كنند كه مسؤوليّت طهارت اشخاص، برعهدۀ او نيست؛ بلكه اين امر، برعهدۀ خود آن‌ها است.
شيخ محمّد رفعت، پس از مدّتى به دليل مشاهدۀ اين تبعيض كه راديو، دست‌مزد قاريان قرآن را كم‌تر از خوانندگان و هنرمندان، قرار داده است؛ با راديو اختلاف پيدا كرد؛ زيرا او از اين امر كه به نظرش يك توهين، محسوب مى‌شد، سخت ناراحت بود، و اعلام كرد كه از اين پس به راديو باز نخواهد گشت. با ترك صحنۀ راديو از سوى شيخ، نارضايتى شنوندگان راديو بالا گرفت. آنان معتقد بودند كه اگر نتوانند صداى رفعت را بشنوند، پس فايدۀ داشتن راديو چيست؟ ١بدين ترتيب، نامه‌هاى فراوانى از سوى فروشندگان دستگاه‌هاى راديو به مراكز مسؤول فرستاده شد كه اعلام مى‌داشت: در صورت عدم بازگشت رفعت به راديو، ميزان فروش گيرنده‌ها به‌شدّت كاهش خواهد يافت. تا آن‌كه ملك فاروق ٢كه در آن زمان يكى از چهره‌هاى اصلى استان قاهره به شمار مى‌رفت، و علاقۀ زيادى به شنيدن تلاوت‌هاى شيخ رفعت داشت، علّت قطع صداى او از راديو را جويا شد، و هنگامى كه دليل آن را فهميد، دستور داد شيخ رفعت را با رعايت احترام كامل به راديو بازگردانند» . [٢۶، ص ۶٩-۶۶]
ضبط تلاوت‌هاى شيخ محمّد رفعت
چنان‌كه گفتيم؛ رفعت در ابتدا به‌شدت از ضبط صدايش در راديو خوددارى مى‌كرد؛ ٣چون اعتقاد داشت كه تلاوت‌هاى ضبط شده در همه‌جا اعمّ از كوچه‌ها، بازارها، خيابان‌ها، كافه‌ها و. . . پخش خواهند شد، و اين مراكز، مكان‌هايى نيستند كه مردم در آن‌ها، خشوع لازم براى شنيدن آيات الهى را داشته باشند. «بدين ترتيب، راديو نتوانست تلاوت‌هاى خوبى از وى ضبط كند ١؛ امّا تلاوت‌هاى او در مكان‌هاى مختلف، توسّط افراد گوناگون و دوستدارانش با وسايل ضبط ابتدايى كه بعضا از كيفيّت فنّى بسيار پايينى نيز برخوردار بودند، ضبط مى‌شد. اين تلاوت‌ها توسّط راديو جمع‌آورى، و با امكانات محدود آن زمان، اصلاح و تصفيه شد. پس از افتتاح تلويزيون مصر، تلاوت‌هاى مذكور به آن‌جا منتقل شد، و با امكانات جديد، اصلاحات فنّى بهترى بر روى آن‌ها صورت گرفت» . [١٠١]
«نخستين كسى كه ميراث گران‌بهاى تلاوت‌هاى شيخ رفعت را گردآورى كرد؛ شخصى به نام زكريّا مهران پاشا بود. او به‌خاطر علاقۀ شديدى كه به صداى شيخ رفعت داشت، و با اين‌كه حتّى يك بار هم او را نديده، و با وى صحبت نكرده بود؛ تلاوت‌هايش را روزهاى سه‌شنبه و جمعه از راديو ضبط مى‌كرد. با توجّه به اين‌كه مدّت زمان يك صفحه گرامافون، از دو دقيقه و چهل و پنج ثانيه تجاوز نمى‌كرد، وى تلاش مى‌كرد، در موقع تعويض اين صفحات، آيه‌اى از آيات تلاوت شده را از دست ندهد.
هنگامى كه شيخ محمّد رفعت، به بيمارى حنجره مبتلا، و از تلاوت، محروم شد؛ زكريّا مهران با مراجعه به راديو به مديريّت آن سازمان اطّلاع داد كه ميراث عظيمى از تلاوت‌هاى شيخ رفعت را در اختيار دارد، و حاضر است آن‌ها را به راديو بدهد، به شرط اين‌كه راديو دست‌مزدى برابر با دست‌مزد خوانندگان برتر راديويى به شيخ رفعت بپردازد. اين گفت‌وگوها به طول انجاميد، متأسّفانه زكريّا مهران از دنيا رفت، و به آرزوى خود نرسيد. پس از آن فرزندان شيخ رفعت براى جمع‌آورى تلاوت‌هاى پدر خود به همسر مرحوم زكريّا مهران مراجعه كردند، در منزل وى شمار زيادى از صفحات گرامافون با صداى رفعت را پيدا كردند؛ امّا متوجّه شدند كه تعداد ديگرى از صفحات كه در اختيار زكريّا مهران بوده، و در حقيقت، گنج بزرگى به شمار مى‌رفته، ناپديد شده است، و كسى از سرنوشت آن‌ها خبر ندارد.
در آن زمان، راديو مصر اعلام كرد: به هركس كه يك صفحه گرامافون جديد از تلاوت رفعت پيدا كند، و تحويل آرشيو راديو دهد، يك‌صد «جنيه» جايزه خواهد داد.
در كنار اين كارها، تلاوت‌هاى موجود، توسّط راديو جمع‌آورى شد، و نواقص آن‌ها كه ناشى از جا افتادن آيات، در هنگام تعويض صفحات گرامافون و يا كيفيّت بسيار بد صدا در ضبط بود، توسّط شيخ ابو العينين شعيشع و دكتر أحمد هيبه ١تكميل شد» .
[٢۶، ص ٧١-٧٠]
بيمارى و مرگ شيخ محمّد رفعت
«رفعت در اواسط دهۀ ١٩۴٠ م به نحوى به سرطان حنجره مبتلا شد كه تارهاى صوتى‌اش متورّم گرديد، و قادر نبود مانند گذشته بر صداى خود تسلّط داشته باشد. اين امر، باعث مى‌شد كه صداى وى حبس شود ٢. اين اتّفاق در آخرين تلاوت‌هاى وى روى داد، به‌طورى‌كه به دليل عدم توانايى براى ادامۀ تلاوت، قرائت خود را به‌صورت ناقص مى‌گذاشت، و جلسه را ترك مى‌كرد. در اين حال، جمعيّت حاضر در مسجد به گريه مى‌افتادند؛ چرا كه بهترين قارى زمان، ديگر نمى‌توانست با صداى معجزه‌آساى خود براى آن‌ها تلاوت كند.
قارى زبردستى كه زمانى با صداى دلنشين قرآن، همگان را غرق درياى سكوت مى‌كرد، اكنون در ميان آن‌ها مى‌ايستاد و به صبر، دعوتشان مى‌كرد؛ ولى پس از مدّتى خود نيز به گريه مى‌افتاد، و مردم به همراه او ناله‌ها سر مى‌دادند.
سرانجام در صبح روز نهم ماه مه سال ١٩۵٠ م بيمارى بر او غلبه كرد، و جان به جان‌آفرين، تسليم نمود» . [٢۶، ص ٧٩-٧٧]

منبع : کتاب الزمن الجمیل / تالیف سید امین مرزایی / صفحه 94

 

اخبار مسابقات دانش آموزان کشور

اخبار مسابقات
2014-08-10 19:52:29

 

استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه در روزهای آینده میزبان دانش آموزان قرآنی از سراسر کشور خواهد بود . سی و دومین دوره مسابقات قرآن کریم دانش آموزان سراسر کشور را 46 داور برجسته قرآنی به قضاوت خواهند پرداخت .

تلاوت نیمه نهایی حاج جعفر فردی

مجموعه قاریان ایرانی
2014-06-01 08:06:43

اختصاصی تنغیم / در این پست تلاوت مرحله نیمه نهایی حاج جعفر فردی در مسابقات بین المللی قرآن کریم را تقدیم شما عزیزان خواهیم کرد . این تلاوات نیز هدیه ایست از حاج حسن وثوقی به اعضای سایت تنغیم .

شیخ عبدالباسط

گالری
2014-04-27 11:30:46

همه تلاشم را برای ارائه یک تلاوت زیبا در مسابقات اندونزی به‌ کار می‌بندم

اخبار مسابقات
2014-09-09 08:59:50

نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن اندونزی از آمادگی‌اش برای حضور در این مسابقات خبر داد و گفت: به داوری مسابقات فکر نمی‌کنم و همه تلاشم را برای ارائه یک تلاوت زیبا به کار می‌بندم.«مهدی ساعد» نماینده جمهوری اسلامی ایران در مسابقات اندونزی در گفت‌وگویی با اشاره به آمادگی‌اش برای حضور در این مسابقات گفت: به لطف خدا با تمرینات منظم در حال کسب آمادگی هر چه بیشتر برای مسابقات بین‌المللی اندونزی هستم.

نظر رهبری درباره تلاوت «حسن دانش»

اخبار قرآنی
2015-05-26 03:59:28

قاری برگزیده مسابقات قرآن با بیان اینکه خودم را برای دیدار با رهبری آماده کرده بودم، گفت: پس از پایان تلاوت که به دست‌بوسی ایشان رفتم، گفتند: «آیات خیلی خوبی بود، صدای بسیار خوبی داشتید؛ صوت و لحن و وقف و ابتدا هم خوب بود».

برای مسابقات مالزی آماده‌ام/استاد ابوالقاسمی مرا همراهی‌ می‌کند

اخبار مسابقات
2014-06-08 09:00:51

 

به گزارش تنغیم به نقل از فارس «حامد ولی‌زاده» نماینده استان آذربایجان غربی در سی‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم بود و در این مسابقات به مقام دوم رسید و با کسب این مقام به عنوان نماینده جمهوری اسلامی به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مالزی اعزام خواهد شد.

تواشیح بسیار زیبای «عام الهادی»

تواشیح
2015-05-19 14:44:12

 اختصاصی تنغیم / تواشیح بسیار زیبای «عام الهادی» سال 1385 به مناسبت سال پیامبر اعظم (ص) ساخته و توسط گروه تواشیح ملی اجرا شد. متن این تواشیح به مناسبت سال پیامبر اعظم (ص)  عمدتاً توسط استاد حاج عباس حزباوی سروده شد (بخشی از متن از آثار احمد شوقی والازهری است). آهنگ‌سازی آن نیز توسط آقای مهدی دغاغله صورت گرفت. با دکلمه صلوات آغاز می‌شود و در سه مورد تک‌خوانی ابتهال گونه آن، آقایان سعید طوسی، قاسم مقدمی و سید کریم موسوی هنرنمایی کردند. نماهنگ آن در تهران تولید و در ابتدای ماه مبارک رمضان در حضور مقام معظم رهبری اجرا گردید که موجبات اقبال حضار و مسرت حضرت آقا را فراهم کرد. این اثر یک بار در مسابقات بین‌المللی قرآن نیز اجرا شد .

4 قطعه تواشیح در مدح حضرت زهرا س

تواشیح
2015-03-22 19:32:05

 اختصاصی تنغیم / شکوه بانوی بزرگ دو عالم حضرت زهرا (س) چنان دل و جان را لبریز می سازد که توان سخن گفتن را از انسان می گیرد و تنها جایگاه رفیع فاطمه(س) را می توان از زبان ائمه اطهار علیهم السلام جویا شد. در شناختن و شناساندن این بانو، که مادر عصمت و آینه عفاف است باید دست به دامن روایات و آیات قرآنی شد که اینها زبان گویا و شیوای مقام و شان والای آن حضرت هستند.در شان فاطمه(س) آیات بسیاری نازل شده و روایات نیز همچون دریایی مواج و متلاطم طراوت بخش ساحل اندیشه ها و کرانه های معرفت است که در این مطلب به برخی از این روایات و احادیث اشاره می شود.

نکاتی در زمینه تلفظ صحیح برخی حروف در تجوید قرآن + فیلم

تجوید
2015-03-10 18:12:34

در نهمین جلسه آموزش تجوید قرآن کریم توسط یکی از اساتید علم قرائت قرآن، نکاتی در زمینه تلفظ صحیح برخی حروف آموزش داده شد.به گزارش تنغیم به نقل از ایکنا، در ادامه مباحث آموزش فشرده تجوید قرآن توسط استاد سیدمحسن موسوی‌بلده و در نهمین جلسه از این سری جلسات ادامه بحث کلید سوم لهجه عرب آموزش داده شده و به این ترتیب این کلید نیز کامل شده است. در جلسه هشتم این دوره آموزشی در مورد دو حرف در زبان عربی که هم درشت تلفظ می‌شوند و هم نازک، آموزش‌هایی داده شد.

بازنگری در نام نویسی طرح ملی تلاوت

اخبار قرآنی
2015-05-20 13:03:45

 دبیر طرح ملی تلاوت از برگزاری همایش مجریان این طرح در مشهد خبر داد و گفت : در این همایش شرایط نام‌نویسی در طرح ملی تلاوت مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

توضیحات رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف درباره تغییرات مسابقات تواشیح

اخبار مسابقات
2015-07-29 20:09:04

به گزارش تنغیم به نقل از فارس؛ پس از اعمال تغییرات اجرایی در مسابقات سراسری ابتهال، مدیحه‌سرایی و هم‌خوانی قرآن کریم رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با توجه به اخبار منتشر شده درخصوص برگزاری متفاوت این مسابقات در سال جاری، توضیحات ذیل را ارائه کرد؛

دانلود برنامه آموزشی نغمه ماندگار

صوت و لحن
2014-09-02 05:39:52

اختصاصی تنغیم / همانطور که می دانید یکی از برنامه های آموزشی خوب گروه تلاوت رادیو قرآن برنامه "نغمه های ماندگار" است که با کارشناسی اساتید فن تلاوت قرآن پخش می شود . همچنین اجرای این برنامه را نیز مجری توانمند رادیو قرآن حاج هادی صلح جو بر عهده دارد . در این بخش قصد داریم تعدادی از این برنامه ها را که با حضور استاد احمد ابوالقاسمی پخش شده است را تقدیم شما عزیزان کنیم . توضیح اینکه در غالب این برنامه ها به تحلیل تلاوت استاد محمد رفعت پرداخته شده است .