04 خرداد 1394 ساعت 05:09
مطالب تصادفی

لطایف قرآنی (5)

لطایف قرآنی
2014-04-27 18:57:40

1. حاضر جوابی علی علیه السلام
روزی حضرت امیر علیه السلام به راهی می رفت و دوبزرگ صحابه که بسیار بلند بالا بودند در طرف چپ و راست او می رفتند یکی از آنها به شوخی گفت : یا اباالحسن ،  انت بیننا کالنون فی لنا....  یعنی: تو در میان ما  مانند حرف نونی در میان کلمه لنا .
حضرت در جواب او فرمود :" لو لم اکن بینکما لکنتما لا". یعنی : اگر من  در میان شما نبودم شما نبودید. ( چه ، نون را که از میان کلمه  " لنا " برداریم، " لا " باقی می ماند و لفظ " لا " در عربی به معنی "نیست " است ).
2. بیمار و بیطار
مردکي را چشم درد خاست، پيش بيطار(دامپزشک،کسي که چهارپايان را مداوا مي
کند) رفت که دواکند،بيطار از آنچه در چشم چارپاي مي‌کند در ديده ‏او کشيد و کور شد .
حکومت به داور بردند، گفت بر او هيچ تاوان نيست اگر اين خر نبودي پيش بيطار
نرفتي .
مقصود از اين سخن آن است تا بداني که هر آن‌که ناآزموده را کار بزرگ فرمايد با
  آن‌که ندامت برد به نزديک خردمندان به خفت رأي منسوب گردد.
3. حکایت
شخصي در حال نماز خواندن در راهي بود، و مجنون بي غرض از ميان او
وسجاده اش گذر کرد . مرد نماز خودرا قطع کرد وبه خشم آمد،پس فريادي برآورد
که: چرا ميان من و خدايم فاصله انداختي ؟ مجنون به خود آمد و گفت : مرا خرده
مگير! زيرا که عاشق ليلي هستم و مدهوش او، زين سبب تو را نديدم ، راستي! تو
که عاشق خداي ليلي هستي چگونه مرا ديدي ...!!

سوره زمر استاد ابوالقاسمی

مجموعه قاریان ایرانی
2014-06-01 08:26:36

اختصاصی تنغیم / یکی دیگر از قاریان افتخاری مسابقات بین المللی ، استاد ابوالقاسمی بود که در روز سوم این دوره از مسابقات تلاوت زیبایی از سوره زمر داشت . در این بخش تلاوت فوق الذکر را تقدیم خواهیم کرد.

میلاد نور مبارک

اخبار فرهنگی
2014-10-09 20:22:00

 

ولادت دهمین گلبرگ آسمانی، آیینه‏ ی عصمت ، هادی امّت، اسوه‏ی مجد و شرافت ، نیای انسانیت، نای پرخروش ولایت، ناخدای کشتی هدایت، حضرت امام هادی علیه‏السلام بر پیروان ولایت خجسته باد.

اثری از گروه طه النبی (ص)

تواشیح
2015-03-18 17:18:02

 اختصاصی تنغیم / تواشیحی که در ادامه متن تقدیم خواهد شد اثری است از گروه همخوانی و مدیحه سرایی طه النبی که رتبه دوم کشور در سال 72 کسب کرده است برخی از کارهای تصویری این گروه در سایت ام الکتاب موجود است.ضمن تشکر از دوست عزیز و قرآنی برادر مجید عنان پور ، از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب این قطعه استدیویی را دریافت فرمایید.

تلاوت مقدماتی حاج جعفر فردی

مجموعه قاریان ایرانی
2014-06-01 07:34:29

اختصاصی تنغیم / همانطور که مستحضرید نماینده ایران در سی و دومین دوره مسابقات بین المللی حاج جعفر فردی است . در این پست ، تلاوت مرحله مقدماتی وی را که آیاتی است از سوره ابراهیم تقدیم می کنیم .

حاشیه‌های شب سوم مسابقات بین المللی قرآن کریم

اخبار مسابقات
2014-05-29 17:59:48

 شب سوم مسابقات همراه با حاشیه‌های بود که از آن جمله می‌توان به اجرای بی‌نقص بهزاد هژبری، نماینده ایران در رشته حفظ و سرگردانی نمازگزاران برای فریضه مغرب و عشاء اشاره کرد.به گزارش تنغیم به نقل از ایکنا ،در روز سوم مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، 13 نفر در رشته حفظ و 9 نفر در رشته قرائت قرآن کریم به رقابت پرداختند که بدون شک بهترین اجرا در رشته حفظ از آن بهزاد هژبری، نماینده جوان ایران در این مسابقات بود.

اخبار مسابقات مالزی/تلاوت سوره حج توسط حاج حامد

اخبار مسابقات
2014-06-17 10:21:40

 

اختصاصی تنغیم/اولین روز از مسابقات بین المللی مالزی ، امروز عصر با تلاوت قراء منتخب ، آغاز خواهد شد . بر اساس آخرین اخبار دریافتی حاج حامد ولی زاده نماینده کشورمان به عنوان نفر هفتم به تلاوت آیات نورانی سوره مبارکه حج خواهد پرداخت . شروع تلاوت حاج حامد از آیه 65 این سوره مبارکه می باشد و مدت تلاوت ده دقیقه خواهد بود .

سعید پرویزی برترین شد

اخبار قرآنی
2015-01-31 04:11:55

سعید پرویزی و محمد‌جواد جاوری به مقام نخست رشته‌های تلاوت تحقیق و ترتیل مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) دست یافتند.به گزارش تنغیم به نقل از خبرگزاری فارس نتایج مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در رشته‌های تلاوت ترتیل، تحقیق و حفظ 10 جزء اعلام و طی آن محمد‌جواد جاوری و سعید پرویزی به مقام نخست این رسته‌ها دست پیدا کردند.

نتایج این مسابقات به شرح ذیل است؛

رشته تلاوت تحقیق

جواد پرویزی

مجید زینعلی

مهدی ساعد و محمد‌حسن موحدی به صورت مشترک

رشته تلاوت ترتیل

محمد‌جواد جاوری

ابوالفضل خلیلی

علی‌اکبر کاظمی

رشته حفظ 10 جزء

محمد لائینی

ابوالفضل خلیلی

علی‌اکبر کاظمی

مقاطعی بسیار فنی و زیبا با صدای عبدالفتاح شعشاعی

مقاطع زیبای تلاوت
2015-04-12 00:40:35

«احمد نعینع» رئیس اتحادیه عربی قاریان شد

اخبار قرآنی
2015-05-22 17:30:54

سازمان ملت‌ها و پارلمان‌های عربی به ریاست «عبدالعزیز عبدالله»، احمد احمد نعینع ، قاری برجسته مصری را به‌عنوان رئیس اتحادیه عربی قاریان انتخاب کرد.

مقطع زیبای استاد محمد عمران / ترکیب سه گاه و نهاوند

مقاطع زیبای تلاوت
2014-05-07 20:04:13

اختصاصی تنغیم / مقطع بسیار زیبای تلاوت استاد محمد عمران در مقام سه گاه که با مقا نهاوند به صورت ترکیبی تلاوت شده است در ادامه مطلب تقدیم شما عزیزان خواهد شد .

 

دانلود مقطع تلاوت استاد محمد عمران - مقام سه گاه

ارزیابی استاد دغاغله از اجرای برنامه محمدمهدی رجبی

اخبار مسابقات
2015-05-18 14:31:39

 

مهدی دغاغله، داور بین المللی کشورمان و یکی از اساتید راهنمای سی و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن در مورد اجرای نماینده کشورمان در رشته حفظ کل، گفت: نماینده کشورمان در رشته حفظ به اعتقاد من اجرای عالی داشت.

خاطره جواد فروغی از دیدار با رهبر معظم انقلاب

خاطره
2014-11-07 10:56:21

 مقام معظم رهبري پيش از اين در تقديرنامه‌اي تصريح کرده بودند: «آقاي جواد فروغي، مظهر گرايش نسل نوخاسته انقلابي به کتاب مجيد الهي و نمايشگر زيبايي‌هاي تلاوت کلام خدا است. اميد است اين راه مبارک را ادامه دهد و فهم و محتوا و مضمون را نيز با رعايت زيبايي‌ها و هنرهاي قرآني، همراه سازد و معارف قرآن را رهنماي زندگي و عمل خويش قرار دهد و همواره الطاف الهي شامل حالش باشد.»
جواد فروغي، قاري جوان کشور که تلاوت هاي وي در دوران نوجواني در خاطره بسياري از ايرانيان مانده است، ماجراي ديدار خود با مقام معظم رهبري را بازگو کرده است. وي مي‌گويد: در واقع، اولين خاطره قرآني من، اولين ديداري بود که با مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي داشتم. از کوچکي، در جلسات تلاوت قرآن شرکت مي‌کردم و هميشه قرائت قرآن در تلويزيون را گوش کرده و مي‌ديدم. هر وقت امام در تلويزيون ظاهر مي‌شدند و براي مردم سخن مي‌گفتند، به ايشان نگاه مي‌کردم و در دل مي‌گفتم اي کاش مي‌شد من هم مثل اين مردم امام را زيارت کنم و نزدش بروم و قرآن تلاوت کنم. آن وقت هشت سال بيشتر نداشتم. خلاصه اين دنيايي بود در عالم کوچکي. هميشه در صدد بودم کسي را ببينم و دنياي درون خود را با او در ميان بگذارم تا مرا پيش امام ببرد. اين آرزو را داشتم تا اينکه چندي بعد، امام رحلت کردند. خيلي دلم شکست و خيلي گريه کردم. چون آرزو داشتم امام را ببينم. و اينک آن آرزو بر دلم مانده بود.
اين ماجرا گذشت تا اينکه يک روز به پدرم گفتم مي خواهم براي مقام معظم رهبري حضرت آيه الله خامنه اي نامه اي بنويسم و ماجراي آرزوي ملاقات خودم را با حضرت امام با ايشان در ميان بگذارم و در عوض، ايشان را ملاقات و در حضورشان قرآن تلاوت کنم تا از ناراحتي بيرون بيايم. پدرم گفت: پسرم! رهبر کار و گرفتاري دارد. با اين همه مسايل داخلي و خارجي و مشکلات جهان اسلام، وقت ديدار با تو را ندارد. گفتم: حالا اگر نامه بنويسم اشکالي دارد؟ گفت اشکالي که ندارد، حالا که خيلي دلت مي‌خواهد بنويس. خلاصه همه فکرهايي که در عالم خودم داشتم براي رهبر نوشتم و تقاضاي ديدار و زيارتش را کردم.
فروغي ادامه داد: نامه را توسط سيد بزرگواري خدمت مقام معظم رهبري فرستادم. بعد از چند ماه پيامي دريافت نمودم که جهت ديدار با رهبر عزيز به تهران سفر کنم. خيلي خوشحال شدم. تقاضاي يک نوجوان ده ساله جهت زيارت رهبرش پذيرفته شده بود. به ديدارش شتافتم و رهبر با آغوش باز مرا پذيرفت و زيارتش کردم. دست مبارک او را بوسيدم و برايشان قرآن تلاوت کردم.
حال عجيبي داشتم. آرزويم برآورده شده بود و ناراحتي‌ام بر طرف گشته بود. پس از قرائت قرآن در حضور مقام معظم رهبري، راهنمايي‌هاي لازم به بنده داده شد و قرآن نفيسي را که در صفحه اول آن با دست خط مبارکشان جملاتي را مرقوم نموده بودند به بنده هديه دادند. حال ببينيد در کجاي دنيا چنين اتفاقي مي‌افتد که يک رهبر به نامه يک نوجوان 10 ساله کلاس پنجم دبستان پاسخ بدهد. اينها همه از برکات انقلاب اسلامي است. خدا را شکر که چنين رهبري داريم.

وب سایت تنغیم در تلگرام

اخبار قرآنی
2015-04-14 21:24:35

 با عرض سلام وادب حضور علاقمندان کلام وحی و هنر تلاوت قصد داریم تا رویکرد جدیدی را مشارکت بازدید کنندگان محترم سایت تنغیم آغاز کنیم . با توجه به فراگیر بودن شبکه فضای مجازی و دسترسی آسان عزیزان علاقمند به تلاوت ها ، قصد داریم ازین به بعد تلاوتها، ابتهالات، تواشیح و مدیحه های دینی ارسالی دوستان از استان های مختلف را بر روی سایت قرار دهیم . لذا از قرآنیان سراسر کشور خواهشمندیم در صورت تمایل ، با عضویت در گروه تنغیم بر روی نرم افزار ارتباطی تلگرام ، فایلهای قرآنی خود را جهت درج در سایت از این طریق ارسال نمایند.

استاد مسلم قرآن

مصاحبه
2014-10-27 09:22:40

 پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب در گزارشی به قلم مصطفی آجرلو به بررسی زندگی استاد ابراهیم پورفرزیب(مولائی) و مراودات ایشان با رهبری پرداخته است.به گزارش تنغیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای،استاد ابراهیم پورفرزیب معروف به مولایی، از اساتید پیشکسوت قرآن کریم، هفتهی گذشته پس از گذراندن یک دوره‌ بیماری دعوت حق را لبیک گفت.

ابتهال غدیر حاج حامد ولیزاده

ابتهال
2014-04-18 07:39:07

با سلام . در ادامه مطلب ابتهال غدیر با صدای حاج حامد ولیزاده که در مسابقات استانی تواشیح و ابتهال سال 92 اجرا شده است را در ادامه مطلب تقدیم خواهیم کرد .

 

ابتهال غدیر - حاج حامد ولیزاده - 7 دقیقه

 

 


متن ابتهال:
لا اله الا الله ، محمد رسول الله
حُبِّي‌ لآلِ رَسُولِ اللهِ يَعْصِمُنِي‌             مِنْ كُلِّ إثْمٍ وَ هُمْ ذُخْرِي‌ وَ هُمْ جَاهِي
محبّت‌ من‌ به‌ اهل‌ بيت‌ رسول‌ خدا‌، مرا از هر گناهي‌ حفظ‌ ميكند‌،
و ايشانند ذخيرۀ من‌ و ايشانند مايۀ شرف‌ و افتخار من‌‌.
يَا شِيعَةَ الْحَقِّ قُولِي‌ بِالوَفَاء لَهُمْ           وَ فَاخِري‌ بِهِم مَنْ شِئتِ أوْ بَاهِي‌
اي‌ شيعۀ حق‌‌، اعتقاد به‌ وفاي‌ براي‌ آنها داشته‌ باش‌
و به‌ آنان‌ بر هر كس‌ كه‌ خواهي‌ افتخار يا مباهات‌ نما‌.
إذَا عَلَقْتِ بِحَبْلٍ مِنْ أبِي‌ حَسَنٍ                     فَقَدْ عَلَقْتِ بِحَبْلٍ فِي‌ يَدِاللهِ
هر گاه‌ به‌ ريسمان‌ ابوالحسن‌ عليه‌ السّلام‌ چنگ‌ زني‌
هر آينه‌ به‌ ريسماني‌ كه‌ دردست‌ خداست‌ چنگ‌ زده‌اي‌‌.
حَمَي‌ الإلَهُ بِهِ الإسْلَامَ فَهُوَ بِهِ                  يُزْهِي‌ عَلَي‌ كُلِّ دِينٍ قَبْلَهُ زَاهِ
خداوند اسلام‌ را به‌ سبب‌ او حفظ‌ و حمايت‌ كرده‌ است‌‌،
از اينرو اسلام‌ به‌ سبب‌ او بر تمام‌ اديان‌ پيش‌ از خود مباهات‌ ميورزد‌.
بَعْلُ الْبَتُولِ وَ مَا كُنَّا لِتَهْدِيَنَا                       أئِمَّةٌ مِنْ نَبِيَّ اللهِ لَوْ لَاهِي‌
علي‌ شوهر بتول‌ است‌ و اگر بتول‌ نبود‌، ما از پيغمبر
 خدا امامان‌ و پيشواياني‌ كه‌ ما را هدايت‌ كنند نداشتيم‌‌.
نَصَّ النَّبِيُّ عَلَيْهِ فِي‌ الْغَدِيرِ فَمَا                     زَوَاهُ إلاّ ظَنِينٌ دِينُهُ وَاهِ
پيغمبر در روز غدير بر امامت‌ و ولايت‌ او تصريح‌ نمود‌.
 و بنابراين‌ كسي‌ علي‌ را منزوي‌ نكرد مگر آن‌ كه‌ دينش‌ سست‌ و متّهم‌ بود.
اللهم صل وسَلِّم وزِد و بارِک علی رَسولِ الله و آلهِ الاَطهار

شاعر : قاضی جلیس

مقطع زیبایی از شیخ طاروطی / مقام رست

مقاطع زیبای تلاوت
2014-05-07 16:11:44

اختصاصی تنغیم / مقطعی بسیار زیبا از تلاوت شیخ طاروطی در مقام رست در ادامه مطلب تقدیم خواهد شد .

 

دانلود مقطع تلاوت شیخ عبدالفتاح طاروطی - مقام رست

تصاویر تازه منتشر شده محمود علی البناء

گالری
2014-05-01 18:15:25

چرا عالم ذرّ را به یاد نمی‌آوریم؟

مقالات قرآنی
2014-04-20 05:27:14

طبق آیه ای از قرآن همه آدمیان قبل از ورودشان به دنیا اقرار بندگی گرفته شده است، حال سؤال این است اگر چنین اقراری از همه ما ستانده شده پس چرا هیچکدام ما چنین خاطره‌ای را به یاد نمی‌آوریم و هیچ کس هم در طول تاریخ ادعای یادآوری این جریان را نداشته است؟
عالم ذر
یکی از آیات پراهمیت و بحث برانگیز قرآن، آیه 172 سوره اعراف است. در این آیه خداوند به اقرار و اعترافی اشاره می‌کند که گویا در گذشته از همه آدمیان گرفته شده است و همه آنها به وحدانیت پروردگار شهادت داده‌اند.
در این آیه می‌خوانیم:
«وَ إِذْ أَخَذَ رَبُّکَ مِنْ بَنِی آدَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ وَ أَشْهَدَهُمْ عَلی‌ أَنْفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَبِّکُمْ قالُوا بَلی‌ شَهِدْنا أَنْ تَقُولُوا یَوْمَ الْقِیامَةِ إِنَّا کُنَّا عَنْ هذا غافِلِینَ.»
«به خاطر بیاور زمانی را که پروردگارت از پشت و صلب فرزندان آدم، ذریه آن‌ها را برگرفت و آن‌ها را گواه بر خویشتن ساخت (و فرمود:) آیا من پروردگار شما نیستم؟! گفتند: آری، گواهی می‌دهیم. (اما چرا خداوند چنین پیمانی گرفت؟) برای اینکه در روز رستاخیز نگوئید ما از این (توحید) بی خبر بودیم.»
اما سؤال این است که اگر چنین اقراری از همه ما ستانده شده پس چرا هیچکدام ما چنین خاطره‌ای را به یاد نمی‌آوریم و هیچ کس هم در طول تاریخ ادعای یادآوری این جریان را نداشته است؟
پاسخ:
برای پاسخگویی به این پرسش، ابتدا باید از چیستی این ماجرا خبردار شویم. اما به دلیل آنکه در این آیه تنها به صورت سربسته به وجود چنین اقراری اشاره شده و درباره جزئیات، ماهیت و چگونگی آن سخنی به میان نیامده، پی بردن به این مساله بسیار دشوار و یا دست نیافتنی خواهد بود. روایات فراوانی هم که در این زمینه به دست ما رسیده به دلیل برداشت‌های مختلفی که از آن‌ها شده دیدگاه‌های گوناگونی را در این زمینه به وجود آورده است. با این وجود می‌توان متناسب با هر دیدگاهی به پاسخ گویی به این پرسش پرداخت و بر فرض صحیح بودن هر یک از این نظریات به جواب پرسش اصلی رسید.
ممکن است هیچ یک از ما به خاطر نداشته باشیم که چگونه سخن گفتن، راه رفتن و یا حتی نقاشی کردن را آموخته‌ایم اما به راحتی از همه این آموخته‌ها استفاده می‌کنیم. بنابراین بسیار عادی است که همه ما حادثه‌ای را که در عالمی پیش از آمدن به این دنیا رخ داده را فراموش کنیم اما محتوای پر اهمیت آن را در ضمیر خود نگاه داریم
به طور کلی شش نظریه در مورد چگونگی این پیمان الهی وجود دارد (پیام قرآن، ج 3، ص 117) که شاید بتوان همه آن‌ها را در دو گروه خلاصه کرد:
گروه اول: عالم ذرّ، عالمی غیر از عالم کنونی در برخی از روایات اشاره به عالمی با عنوان عالم ذرّ شده که مقصود از آن غیر از عالم کنونی ما است.به عنوان نمونه روایتی از امام باقر علیه السلام نقل شده که می‌فرماید:
«إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَمَّا أَخْرَجَ ذُرِّیَّةَ آدَمَ ع مِنْ ظَهْرِهِ ... قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لآِدَمَ انْظُرْ مَا ذَا تَرَی قَالَ فَنَظَرَ آدَمُ ع إِلَی ذُرِّیَّتِهِ وَ هُمْ ذَرٌّ قَدْ مَلَئُوا السَّمَاءَ قَالَ آدَمُ ع یَا رَبِّ مَا أَکْثَرَ ذُرِّیَّتِی. ...» (الکافی، ج 2، ص 9)
«آنگاه که خداوند، نژاد آدم را از پشتش بر آورد تا از آن‌ها پیمان گیرد ... به آدم فرمود: بنگر چه می‌بینی؟ آدم به نژاد خود نگاه کرد که مورچه وار فضای آسمان را پُر کردند. گفت: پروردگارا، وه چه بسیار است نژاد من. ...»
متناسب با این روایت، چهار نظریه مجزا پدید آمده است:
1 برخی همچون برخی از محدثان، هیچ گونه توجیه و تأویل را در این مورد نمی‌پذیرند و تمامی اتفاقات و گفتگوهای این آیه را حقیقی و واقعی برمی شمرند.
2 برخی، این اقرار را متعلق به عالم ارواح برمی شمرند و بر این باورند که خداوند این پرسش را از ارواح همه انسان‌ها پرسیده است.
3 برخی دیگر همچون سید مرتضی و ابوالفتوح رازی اعتقاد دارند که این اقرار تنها از بعضی از انسان‌ها همچون پیامبران و اولیای خدا گرفته شده و پرسشی همگانی نبوده است.
4 علامه طباطبایی نیز معتقد است که این جریان، شهودی است باطنی که در عالمی ملکوتی و مسبوق به عالم دنیوی رخ داده است. (المیزان، ج 8، ص 334)
عالم ذر
پاسخ متناسب با دیدگاه‌های گروه اول: ـ در صورت پذیرش نظریه سوم، پاسخ بسیار روشن است. چراکه متناسب با این نظریه این آیه تنها مختص به پیامبران و اولیای خاص خدا است و تنها آن‌ها بوده‌اند که چنین اقراری به وحدانیت پرودگار داشته‌اند. بنابراین دیگران شامل حال این آیه نمی‌شوند و دلیلی هم ندارد که چنین جریانی را به خاطر بیاورند.
ـ اما متناسب با سه نظریه دیگر باید گفت که: گاه انسان با گذر زمان، حوادث بسیاری را فراموش می‌کند اما محتوای اصلی آن را به خاطر می‌سپارد. بنابراین مهم، به یاد آوردن محتوای اصلی آن حادثه است نه جزئیات و ریزه کاری‌های آن. همانند کسی که می‌داند جمله‌ای را از کسی شنیده اما به یاد نمی‌آورد که آن را در کجا و از زبان چه کسی دریافت کرده است. بنابراین برای حادثه‌ای که پیش از عالم کنونی ما و در دورانی بسیار غریب رخ داده، همین اندازه کافی است که محتوای اصلی آن یعنی «گرایش به پرستش پروردگار»، در یاد مردم باقی بماند.
ممکن است بگویید که این سخن، قابل پذیرش نیست. زیرا بالاخره اگر چنین جریانی حقیقتا رخ داده باشد، هر چند هم در زمانی بسیار دور اتفاق افتاده باشد، باید در یاد برخی از مردم موجود باشد.
اما باید گفت که این مسأله ای بسیار طبیعی است. زیرا معمول انسان‌ها حتی حوادث دوران کودکی خود را نیز به یاد نمی‌آورند، چه رسد به رخدادهای پیش از آن. با این وجود با اینکه هیچ کس از دوران نوزادی خود خاطره‌ای ندارد اما آموخته‌های خود را از آن دوران همچون نقشی ماندگار در یاد دارد. با اینکه ممکن است هیچ یک از ما به خاطر نداشته باشیم که چگونه سخن گفتن، راه رفتن و یا حتی نقاشی کردن را آموخته‌ایم اما به راحتی از همه این آموخته‌ها استفاده می‌کنیم.
بنابراین بسیار عادی است که همه ما حادثه‌ای را که در عالمی پیش از آمدن به این دنیا رخ داده را فراموش کنیم اما محتوای پر اهمیت آن را در ضمیر خود نگاه داریم.
برخی معتقدند که مقصود از عالم ذرّ، «عالم استعدادها» است و اقرار به وجود خدا نیز به «زبان تکوین و آفرینش» در عالم جنینی رخ داده است. چراکه خداوند، حقیقت توحید را هم در نهاد انسان به صورت یک حس دورنی ذاتی و هم در عقل و خرد او به صورت یک حقیقت خود آگاه قرار داده است
گروه دوم: اقرار به توحید با «زبان آفرینش» و یا «زبان حال» است. برخی از روایات دلالت بر این نکته دارد که اقرار به توحید پرودگار با آفرینش انسان در یک زمان رخ داده است. یکی از یاران امام صادق علیه السلام می‌گوید که از حضرت در مورد آیه «فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ علیها» (سوره روم، آیه 30: فطرت الهی است که خداوند، مردم را بر اساس آن آفریده)، پرسیدم که این فطرت چیست؟ امام صادق علیه السلام پاسخ داد:
«هِیَ الْإِسْلَامُ فَطَرَهُمُ اللَّهُ حِینَ أَخَذَ مِیثَاقَهُمْ عَلَی التَّوْحِیدِ قَالَ أَ لَسْتُ بِرَبِّکُمْ وَ فِیهِ الْمُؤْمِنُ وَ الْکَافِر.» (الکافی، ج 2، ص 12)
«آن فطرت، اسلام است که خدا مردم را هنگامی که از آن‌ها پیمان گرفت بر یگانه پرستی آفرید. آنگاه که خدا به آن‌ها گفت: «مگر من پروردگار شما نیستم؟» و در آن مؤمن و کافر هر دو بودند.»
در پی چنین روایاتی برخی معتقدند که مقصود از عالم ذرّ، «عالم استعدادها» است و اقرار به وجود خدا نیز به «زبان تکوین و آفرینش» در عالم جنینی رخ داده است. چراکه خداوند، حقیقت توحید را هم در نهاد انسان به صورت یک حس دورنی ذاتی و هم در عقل و خرد او به صورت یک حقیقت خود آگاه قرار داده است.
برخی دیگر نیز با بیانی شبیه به این معتقدند که اساسا این گفتگو، با زبان معمول صورت نگرفته و به اصطلاح، سخنی است با «زبان حال» نه با «زبان مقال». اینگونه تعبیرها در گفتگوهای روزانه نیز کم نیست مثلا می‌گوییم: «رنگ رخساره خبر می‌دهد از سرّ درون» یا می‌گوییم: «چشمان به هم ریخته او می‌گوید دیشب به خواب نرفته است.» (تفسیر نمونه، ج 7، ص 7)
پاسخ متناسب با دیدگاه‌های گروه دوم: همانطور که گفته شد، نظر این گروه این است که اقرار و شهادت به وجود پروردگار که در این آیه آمده به صورت زبانی نبوده است. بلکه با زبان حال و یا با زبان آفرینش شکل گرفته و مصداق خارجی ندارد. بنابراین پرسش مذکور (چرا هیچ کس چنین مسأله ای را به خاطر نمی‌آورد) حل خواهد شد. چراکه بنا بر این دیدگاه هیچ جریانی در خارج و عالم واقع رخ نداده که ما بخواهیم آن را به یاد بیاوریم.
سید مصطفی بهشتی
بخش قرآن تبیان

روزه و روزه داری در ادیان مختلف

مقاله فرهنگی
2014-07-22 18:24:29

روزه عملی عبادی و هماهنگ با روح و روان انسان است كه در صورت تحقق دقیق با توجه به شرایط و معیارهای یك روزه واقعی نتایج گرانی را در امور روحی، روانی، معنوی، بهداشتی، اقتصادی و ... برای فرد و اجتماع به ارمغان می آورد. روزه ظهور در پیروان ادیان الهی دارد، چون ناشی از مبدا ایمان و امر خدا میباشد و نیروی مقاومت را افزایش میدهد تا انسان را به مقام تقوا برساند.